ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Παρίσι 2024: Τέταρτος παραολυμπιονίκης στα 100μ ύπτιο ο Εβρίτης Δημήτρης Καρυπίδης, στην 5η θέση ο Νίκος Κοντού επίσης του Ηρόδικου Κομοτηνής

Οριακά εκτός βάθρου έμειναν οι δύο αθλητές του Ηρόδικου Κομοτηνής, οι πρώτοι Έλληνες που συμμετείχαν σε τελικό των Παραολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Επρόκειτο για τον τελικο των 100 μέτρων ύπτιο της κατηγορίας S1 της κολύμβησης, που πραγματοποιήθηκε στην κατάμεστη απο κοσμο La Defense Arena.

Αν και οι δυο αθλητές τερμάτισαν αρχικά στην 5η και 6η θέση, τελικά ανέβηκαν μία λόγω ακύρωσης του βραζιλιάνου συναθλητή τους Ντα Σιλβα, που ειχε τερματισει 4ος.

Ο Αλεξανδρουπολίτης Δημήτρης Καρυπίσης τερμάτισε σε χρόνο 3.18.09 για να επαναλάβει την επιτυχία του Τόκυο πριν από τρία χρόνια όταν και πάλι ήταν 4ος Παραολυμπιονίκης.

Ο Κοντού στο ντεμπούτο του σε Παραολυμπιακους Αγωνες κατάφερε να τερματίσει στον τελικο στην 5η θέση σε χρόνο 3.49.31.

Το χρυσό κατέκτησε ο Πολωνος Καμιλ Οτοβσκι με χρόνο 2.17.85, το ασημένιο ο ουκρανος Αντον Κολ με 2.33.49 και το χαλκινο ο Ιταλος Φραντσεσκο Μπετελα με 2.33.82.